031-36633260 - 09135586466
خیابان نیکبخت، مقابل دادگستری، ساختمان دیبا، طبقه 5 ، واحد 10

اختلالات جنسی خانمها

ترس از برقراری رابطه جنسی

" واژینیسموس" اختلالی است که شامل اسپاسم در عضلات کف لگن اسشت. واژینیسموس می تواند برقراری رابطه جنسی را دردناک، سخت و حتی غیر ممکن کند. در این صورت حتما باید برای معاینه به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. هنگامی که سعی می کنید چیزی همچون تامپون، آلت تناسلی یا اسپکولوم را وارد واژن کنید، واژن به علت انقباضات غیر ارادی عضلات کف لگن سفت می شود. این اتفاق سبب اسپاسم عضلانی کلی، درد و قطع موقت تنفس می شود. بیشرین گروه عضلانی که تحت تاثیر قرار می گیرد گروه عضلانی PC (پوبوکوکسیژئوس) است. این عضلات در ادرار، رابطه جنسی، ارگاسم، حرکات روده و زایمان نقش دارند. در صورت عدم درمان، واژینیسموس می تواند سبب اضطراب و پریشانی شود و حتی ممکن است که بدتر شود. به طور کلی درمان واژینیسموس ممکن است. (بانوان عزیزو گرامی میتوانند جهت انجام مشاوره جنسی و روان درمانی با تیم مشاوران سکستراپ ما،با شماره تماس های زیر تماس حاصل و نوبت دریافت کنند 03136633260 03136635041

انواع واژینیسموس

انواع متفاوتی از واژینیسموس وجود دارد که می توانند زنان را در سنین مختلف تحت تاثیر قرار دهند. "واژینیسموس اولیه" این نوع واژینیسموس یک وضعیت دائم است که درد ناشی از آن همیشه وجود دارد. در این نوع واژینیسموس استفاده از تامپون و انجام معاینه توسط متخصص زنان سخت خواهد بود. این اختلال معمولا در اولین تجربه زنان برای برقراری رابطه جنسی خود را نشان می دهد. در این شرایط مردان قادر به وارد کردن آلت تناسلی در واژن نیستند. ممکن است که مردان این احساس را همچون “ضربه زدن به دیوار” در دهانه واژن توصیف کنند. در این شرایط ممکن است که زنان درد، اسپاسم عضلات و توقف موقت تنفس را تجربه کنند. هنگامی که تلاش برای ورود به واژن متوقف شود، این علائم نیز متوقف خواهند شد. "واژینیسموس ثانویه" این نوع واژینیسموس معمولا بعد از این که زنان به تازگی عملکرد جنسی را تجربه کرده باشند اتفاق می افتد. این نوع واژینیسموس همیشگی نیست. این اختلال می تواند در هر مرحله ای از زندگی اتفاق بیفتد و گاهی حتی ممکن است که فرد قبلا آن را تجربه نکرده باشد. علت این نوع واژینیسموس معمولا اتفاقاتی همچون عفونت، یائسگی، حوادث منجر به آسیب، اختلالات فیزیکی، مشکلاتی در خصوص رابطه، جراحی یا زایمان هستند. گاهی حتی پس از درمان این اختلال، درد ادامه خواهد داشت. علت این موضوع این است که بدن شرطی شده که این گونه پاسخ دهد. "واژینیسموس کلی" این نوع واژینیسموس همیشه وجود دارد و هر چیزی می تواند باعث تحریک آن شود. "واژینیسموس موقعیتی" این نوع واژینیسموس تنها در شرایط خاص رخ می دهد. این واژینیسموس ممکن است که در طول رابطه جنسی اتفاق بیفتد اما در طول معاینات زنان یا قرار دادن تامپون رخ نمی دهد.

علائم واژینیسموس

علائم واژینیسموس شامل این مواردند: دخول سخت یا غیر ممکن به واژن به علت تنگ شدن عضلات واژن در صورت وارد شدن تامپون، انگشت و آلت تناسلی به واژن، علائمی همچون سوزش، خارش و تنگ شدن واژن تجربه خواهند شد. احساس درد ترس شدید از دخول و ممانعت از داشتن رابطه جنسی از دست دادن تمایل جنسی در صورت تلاش برای دخول علائم واژینیسموس از نظر شدت متفاوتند: برخی از زنان قادر به وارد کردن هیچ چیزی در واژن نیستند. برخی از زنان قادر به وارد کردن تامپون به واژن و انجام معاینه توسط متخصص زنان هستند اما معمولا دخول برای آن ها ممکن نیست. برخی دیگر از زنان برای داشتن رابطه جنسی تلاش می کنند اما روابط آن ها دردناک خواهد بود. برخی از زنان قادر به برقراری رابطه جنسی هستند اما سفت شدن واژن و درد مانع از ارگاسم می شود. برخی از زنان سال ها با داشتن رابطه جنسی مشکل خواهند داشت و باید دائما برای کنترل علائم هنگام شروع آن ها آماده باشند. علائم غیر ارادی این علائم کاملا غیر ارادی هستند و نمی توانید کاری برای متوقف کردن آن ها انجام دهید. در این شرایط بدن به ارتباط دادن دخول و درد عادت می کند. هنگامی که قرار است دخول صورت بگیرد، عضلات واژن در طی یک عکس العمل محافظتی تنگ می شوند. این ادعا که زنانی که واژینیسموس دارند به داشتن رابطه جنسی تمایلی ندارند درست نیست. بسیاری از زنانی که واژینیسموس دارند از نزدیکی لذت می برند و لذت جنسی خود را با شریک جنسی شان به اشتراک می گذارند. به علاوه هنگام معاشقه و رابطه جنسی دهانی می توانند به ارگاسم برسند. علائم آن ها تنها هنگام دخول جنسی خود را نشان می دهند.